Şifa Heybesi Kimdir?

Soner Oruç
Biyolog, kuş gözlemci. “ODTÜ’nün Kuşları”kitabının yazarlarından. Türkiye ve Gürcistan’daki çeşitli biyoçeşitlilik ve koruma çalışmalarında yer aldı. Arkadaşları onu “Kuşçu Soner” olarak tanır. Doğayı, doğada bulunmayı, insanlar ve doğanın ilişkisi üzerine gözlemler yapmayı seviyor. Çantası sırtında, dere tepe geziyor. Sadece kuşları gözlemlemiyor. Anadolu’daki yerel bitki adlarını, toplanma zamanlarını, yemek tariflerini, hangi bitkilerin neler için kullanıldığını, hangi araçlarla bu yemeklerin yapıldıklarını yerel insanlardan öğreniyor ve kaydediyor.

Dut’a tut, tut’a dut diyor 🙂

Ceren Kazancı
Kimyacı. ODTÜ Kimya bölümü 2011 mezunu. ODTÜ “İlaç Biyoteknolojisi” yüksek lisans derecesine sahip. Yıllardır ODTÜ dağcılık kulübü DKSK’nın mensuplarından. 2014 yılında Tiflis’teki Ilia üniversitesi ekoloji bölümünde Marina Mosulishvili danışmanlığında etnobotanik üzerine bir proje geliştirdi. Bu proje ile bitkiler dünyası ile daha bilimsel ve yakın bir ilişkisi başladı.

https://bitkilervelazlar.wordpress.com/

adresinden konu ile ilgili çalışmalarını takip edebilirsiniz.

Dağ dağ gezmeyi, bitkilerle konuşmayı, onları koklamayı seviyor. Özenle topladığı bitkilerden bitki çayı, şifalı sabunlar, yağlar, merhemler, kremler yapıyor.